Przekładnie niepełnoobrotowe

 

Przekładnie niepełnoobrotowe stosuje się wszędzie tam, gdzie do włączania członu nastawczego wymagane jest przesterowanie o 90°. Przekładnie niepełnoobrotowe ślimakowe GS z napędami wieloobrotowymi SA tworzą wspólnie napęd niepełnoobrotowy.

 

Pozwala to na uzyskiwanie znamionowych momentów obrotowych do maks. 675 000 Nm. Kombinacje te uzupełniają serię SQ do armatur niepełnoobrotowych. Przekładnie GS nadają się do pracy sterującej, pozycjonującej i regulacyjnej. Możliwe są kąty przesterowania > 90° i zastosowania z całkowitym obracaniem.

 

Przekładnia GQB nadaje się do prostych, korzystnych cenowo zastosowań. Przekładnie GQB są przeznaczone wyłącznie do pracy sterującej i pozycjonującej. Kąt przesterowania jest ograniczony do maksymalnie 90°.

 

Przekładnia niepełnoobrotowa GHE jest stosowana do ręcznego uruchamiania armatur niepełnoobrotowych na statkach.

 

Przekładnie niepełnoobrotowe z podstawą i dźwignią są optymalnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy armatury, np. klapy, ze względu na ograniczone warunki przestrzenne mogą być uruchamiane tylko za pomocą mechanizmu dźwigniowego.

Praca sterująca lub regulacyjna

Klasa A: OTWIERANIE-ZAMYKANIE lub praca sterująca. Napęd ustawczy musi w całym zakresie nastawy doprowadzić armaturę z położenia całkowitego otwarcia do położenia całkowitego zamknięcia i odwrotnie.

Klasa B: impulsowanie, pozycjonowanie lub praca pozycjonująca. Napęd ustawczy musi okresowo doprowadzić armaturę w dowolne położenie (położenie całkowitego otwarcia, pozycja pośrednia i położenie całkowitego zamknięcia).

Klasa C: modulacja lub też praca regulacyjna. Napęd ustawczy musi regularnie doprowadzać armaturę w dowolne położenie między całkowitym otwarciem i całkowitym zamknięciem.